Boyabat Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Genel Kurulunun 30.09.1994 tarihli toplantısında 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Sinop Üniversitesi’nin kurulması ile buraya bağlanmıştır. 1995–1996 Öğretim yılında İnşaat Teknolojisi ve Harita ve Kadastro Programlarıyla Eğitim-Öğretime başlanmış olup, bu programlara 2014-2015 Öğretim yılında İş Sağlığı ve Güvenliği Programı, 2017-2018  Öğretim yılında Emlak ve Emlak Yönetimi Programı ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Programları eklenmiştir.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı itibarıyla öğrenci alımı yapılan yeni programlar Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü altında  “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı”, Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü altında “Mimari Restorasyon Programı“dır.

Meslek Yüksekokulu, Boyabat’tan 6 km. uzaklıkta bulunan Sanayi Sitesindeki Çıraklık-Eğitim merkezinde geçici hizmet binasında eğitim-öğretime başlamıştır. Yüksekokulumuz 30.05.2006 tarihinde inşaatı tamamlanan kendi hizmet binasına taşınmıştır. 3 katlı tek blok halindeki binada toplam 4 amfi ve 15 sınıf bulunmaktadır.

Sinop Üniversitesi Boyabat Yerleşkesi, içinde bulunan Meslek Yüksekokulu,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi,  futbol, basketbol, voleybol sahaları, tören alanı ve öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayacakları Yurt-Kur’a ait kız ve erkek öğrenci yurtları ile mükemmel bir fiziki alana sahiptir.

Boyabat Meslek Yüksekokulu’nda, 4 amfi, 10 sınıf, 1 bilgisayar laboratuvarı, 1 teknik resim sınıfı,  1 İş Sağlığı ve Güvenliği laboratuvarı,  1 İnşaat Laboratuvarı ve 1 Harita Laboratuvarı bulunmaktadır.

Öğrenciler, Boyabat Yerleşkesinde bulunan ücretsiz internet imkânından faydalanabilir, kütüphanede ilgi duydukları alanlardaki güncel kitap ve dergilere, edebi eserlere ve romanlara ulaşabilir, araştırma yapabilir, futbol, basketbol, voleybol sahaları ve kantinde boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebilirler. Ayrıca sinema, tiyatro, konferans ve seminer salonumuzda kültürel ve sanatsal etkinlikleri izleyebilmekte, söyleşilere ve etkinliklere katılabilmektedirler.

Meslek Yüksekokulumuzda bulunan yemekhanede öğrenciler için günde iki öğün (öğlen+akşam) yemek servisi de sunulmaktadır.